Śniadanie bez kanapek i glutenu, czy to możliwe?

Śniadanie bez kanapek i glutenu, czy to możliwe?

18.10.2018

Śniadanie to posiłek, który ma nam zapewnić siłę i energię nawet na dobrych kilka godzin. Naszym pierwszym wyborem bardzo często bywają kanapki - dlatego, że „szybkie”, „łatwe” i brak pomysłu. No bo jeśli nie kanapki to co?

Warto urozmaicić swoje menu, tak by uniknąć monotonii na talerzu, jednocześnie dbając o to by śniadanie było smaczne, zdrowe i dostarczało niezbędnych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Przy odrobinie inwencji i fantazji skomponujemy kilka łatwych w przygotowaniu propozycji urozmaicających bezglutenowy jadłospis, mówiąc nudzie na talerzu zdecydowanie „nie”.

Dla osób ceniących sobie czas mamy propozycję „nocnej owsianki”. Poza tym, że jest smaczna i sycąca to za każdym razem może wyglądać i smakować zupełnie inaczej. Bazą są oczywiście płatki owsiane, które wieczorem zalewamy ulubionym mlekiem, jogurtem bądź kefirem. Zawartość białka w owsie jest 2 razy większa niż w ryżu i niemal 40% wyższa w porównaniu do kukurydzy. Cechuje je również wysoka zawartość błonnika, który stanowi aż 14% ich masy. Jeśli chodzi o pozostałe dodatki, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Do naszej „autorskiej” owsianki Możemy dodać sezonowe owoce, orzechy, pestki lub gorzką czekoladę. Całość wstawiamy do lodówki, a rano siadamy do stołu i delektujemy się smakiem!

Kolejną propozycją mogą być omlety. W zależności od preferencji smakowych możemy przygotować je w wersji słodkiej lub wytrawnej. W pierwszym przypadku jako baza świetnie sprawdzi się bardzo wartościowa odżywczo mąka jaglana, natomiast przygotowując omlet wytrawny, lepiej będzie bazować na mące ryżowej. Warto zastosować również dodatek innych bezglutenowych mąk, tj. z pestek dyni, amarantusa, słonecznika, gryczanej lub z siemienia lnianego, które oferuje Grano – ciekawie wpłynie to na smak, jak i poprawi wartość odżywczą.

 Ciekawą i zdrową propozycją na omlet jest mielona quinoa, która daje lekko orzechowy posmak. Komosa ryżowa jest za to bogata w witaminy. Już 100g komosy ryżowej w ok. 50% pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu (RDA- recommended dietary allowances) na magnez i fosfor. Jest również cennym źródłem manganu, cynku, miedzi oraz wapnia. Jest to roślina szczególnie cenna dla wegetarian, ponieważ jest bogata w białka o zbliżonym zwierzęcego składzie aminokwasowym.

Na śniadanie możemy przygotować także przepyszne sałatki. Nasza propozycja to kasza jaglana z dodatkiem owoców otoczonych pierzynką z płatków migdałowych z wytrawnym sosem jogurtowym z dodatkiem błonnika buraczanego. Jest on źródłem m.in witaminy C, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Dzięki czemu może mieć zastosowanie u osób zmagających się z anemią. Dodatkowo zapewnia potrawom piękny kolor, wszystko to za sprawą betalain – barwników wykazujących działanie przeciwutleniające, z uwagi na zawartość fenoli przypisuje im się również działanie przeciwnowotworowe. Taki posiłek cieszy oko, odżywia ciało i świetnie smakuje.

Oczywiście to tylko niektóre ze sposobów na przełamanie śniadaniowej monotonii – nie bójmy się eksperymentować!

 

Piśmiennictwo:

Zdrojewicz Z, Lubańska A., Wyderkowska A., “Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka”, Medycyna Rodzinna 2/2017, s. 118-123

Mystkowska I.,  Zarzecka K., Gugała M., Baranowska A., “Właściwości odżywcze i prozdrowotne komosy ryżowej”, Problemy Higieny i Epidemiologii : organ Polskiego Towarzystwa Higienicznego. T. 97, nr 1 (2016), s. 29-31 1895-4316.

Gawęcki, J. (red.), 1997, Białka w żywności i żywieniu, Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. Augusta Kreszkowskiego w Poznaniu, Poznań.

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.