Quinoa - dar Azteków w Twojej kuchni.

Quinoa - dar Azteków w Twojej kuchni.

27.10.2018

Quinoa (komosa ryżowa) uprawiana w Ameryce Południowej (Chile, Peru i Boliwii) blisko spokrewniona z pospolicie występującą w Polsce komosą białą (Chenopodium album) roślina jednoroczna, która istnieje już ponad 5 tys. lat. Nazywana „matką zbóż”, „złotem Inków” doceniana przez Azteków, dodawała sił starożytnym wojownikom. Razem z gryką i amarantusem należy do grupy pseudozbóż. Co oznacza, że wytwarza znaczące ilości skrobi, ale nie jest zaliczana do zbóż.

Dlaczego więc „złoto” i „matka zbóż”? Odpowiedź po krótkiej analizie jej wartości odżywczej wydaje się prosta. Quinoa na 100 g suchego ziarna zawiera blisko 14g białka, podczas gdy mąka pszenna (typ 550) zawiera go 10 g, a biały ryż 7 g. Większa ilość białka przekłada się też na jego jakość. Komosa ryżowa zawiera aminokwasy, których organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować. W porównaniu z ryżem ich zawartość w komosie jest 1,5 – 2 krotnie wyższa.

Qiunoa, mąka pszenna i ryż zawierają kolejno 313mg, 19 mg i 13 mg magnezu, podobnie wartości przedstawiają się w przypadku wapnia - Qiunoa, mąka pszenna i ryż to 61 mg, 19 mg, 10 mg. Jak nazwać roślinę, która zawiera o 40% białka więcej niż mąka pszenna, 100 % więcej niż ryż, a zawartość w niej magnezu 16 i 24-krotnie przekracza poziom jego składnika w mące pszennej i ryżu? „Matka zbóż” czy też superzboże wydaje się być określeniem najwłaściwszym :)

 

Quinoa jest dużo lepszym źródłem błonnika niż mąka pszenna i ryż (5 g,  2,2 g i 2,4 g). Znane są też jej właściwości antyoksydacyjne (przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu w organizmie), za które w komosie ryżowej odpowiedzialne są kwasy fenolowe. Została okrzyknięta mianem „superfood” - czyli żywnością o korzystnym działaniu dla zdrowia, bardzo bogatą w składniki odżywcze i związki bioaktywne.

Po takiej analizie, powody dla których komosa ryzowa jest warta stosowania w kuchni wydają się oczywiste. To roślina o bardzo wysokiej wartości odżywczej na tle innych zbóż.  

Mimo klasyfikacji do pseudozbóż bezglutenowa quinoa, bo tę cechę należy także u niej podkreślić, w kuchni traktowana jest jak zboże – świetnie sprawdza się podawana z warzywami, mięsem, do sałatek na zimno i ciepło. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne ziemniaki, ryż i makarony.

Jako ciekawostkę należy tu podać, że zawiera saponiny, związki chroniące roślinę przed szkodnikami, i nadające potrawie gorzki smak. Można z tym sobie łatwo poradzić przepłukując kilkakrotnie ziarno przed gotowaniem. Mielona quinoa bezglutenowa firmy Grano jest już całkowicie gotowa do użycia, można wykorzystywać ją w kuchni jako dodatek do zup, sosów, wypieków w zastępstwie mąki pszennej i wedle własnej fantazji. W jakiejkolwiek postaci, zawsze poprawi wartość odżywczą diety.

 

Piśmiennictwo

Abugoch James, L. E. (2009) „Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.): Composition, chemistry, nutritional, and functional properties”, Advances in Food and Nutrition Research. doi: 10.1016/S1043-4526(09)58001-1.

USDA (2016) USDA National Nutrient Database for Standard Reference Release 28, National Nutrient Database for Standard Reference. Dostępne na: http://www.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=8964.

Vega-Gálvez, A. i in. (2010) „Nutrition facts and functional potential of quinoa (Chenopodium quinoa willd.), an ancient Andean grain: A review”, Journal of the Science of Food and Agriculture. doi: 10.1002/jsfa.4158.

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.