Pszenicę da się zastąpić!

Pszenicę da się zastąpić!

10.10.2018

Pszenica, można znaleźć ją właściwie wszędzie i mieć wrażenie że przemysł spożywczy nie może bez niej się obejść. Uchodzi za jedno z podstawowych zbóż. Czy zatem jej zastąpienie może być tak kłopotliwe na diecie bezglutenowej? Czy możliwe jest znalezienie bezglutenowej alternatywy dla mąki pszennej?

Rynek oferuje dużą ilość mąk bez glutenu. Różnią się wyglądem, smakiem, zapachem, a także różnorodnym zastosowaniem. Oto krótki przewodnik po najbardziej popularnych mąkach i ich właściwościach.

Ryżowa – otrzymywana z drobno zmielonych ziaren ryżu. Cenne źródło żelaza, cynku i magnezu. Delikatny smak i właściwości sklejające sprawiają, iż nada się do pieczenia, a także zagęszczania dań. Należy ją mieszać z innymi mąkami (powinna stanowić ok. 60%), gdyż niezbyt dobrze wiąże ciasto. Sprawdzi się zarówno przy słonych, jak i słodkich daniach.

Kukurydziana – powstaje ze zmielonych ziaren kukurydzy. Jasnożółta, o orzechowym posmaku. Dobra do babeczek, wafli, ciast kruchych i ucieranych. Znajdzie zastosowanie jako zagęszczacz do zup i sosów. Warto ją mieszać z mąką ziemniaczaną, gdyż dodawana w zbyt dużych ilościach daje uczucie ziarnistości.

Gryczana – wytwarzana z ziaren gryki. Cechuje się intensywnym, ziemistym, podpalanym smakiem oraz ciemnym wyglądem. Często używana do pierogów, pieczywa, naleśników. Niezbyt dobrze pasuje do słodkich wypieków. Wykorzystywana jako mąka bazowa. Ze względu na silny posmak poleca się stosowanie jej z innymi mąkami (np. ryżową).

Jaglana – otrzymywana z łuskanych ziaren prosa. Naturalna w smaku, o żółtawym wyglądzie. Stworzona do słodkich wypieków, dodaje im kruchości. Wykorzystywana do ciasteczek, naleśników, makaronów oraz zagęszczania zup i sosów. Ze względu na fakt, iż jest delikatnie gorzka, nie warto łączyć jej z przyprawami korzennymi. Wymaga dodatku innych mąk (np. kukurydzianej, ziemniaczanej).

Amarantusowa – wytwarzana z nasion amarantusa (szarłatu). Mąka o charakterystycznym zapachu i orzechowym posmaku. Spulchnia wypieki, dzięki czemu nada się do naleśników, ciemnych ciast, pieczywa, ciasteczek. Lekkostrawna, zawiera dużą ilość błonnika. Powinna stanowić około 15-20% dodatku do ciasta.

Dieta bezglutenowa nie musi być nudna! Warto sięgać po eksperymenty w kuchni, zapewniając sobie tym samym różnorodność i mnóstwo kulinarnej frajdy!

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.