Nietypowe objawy oraz skutki nieleczonej celiakii.

Nietypowe objawy oraz skutki nieleczonej celiakii.

12.11.2018

Celiakia (choroba trzewna) to autoimmunologiczna choroba powodująca trwałą nietolerancję glutenu (białka obecnego m.in. w pszenicy, jęczmieniu oraz życie). W organizmie chorego prowadzi do zaników kosmków jelita cienkiego, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. Zupełnie nieleczona prowadzi więc do niedożywienia które skutkować może ostatecznie nawet zgonem.

              Choroba objawia się w różnorodny sposób, stąd też występuje problem ze skutecznym rozpoznaniem. Nierzadko początkowe symptomy lekceważone są przez pacjentów, a także lekarzy, a choroba może ujawnić się w każdym wieku. Celiakia skrywa się pod dwoma postaciami: pełnoobjawowa (najpopularniejsze objawy: bóle brzucha, zaparcia, biegunki tłuszczowe i wodniste, wzdęcia, utrata masy ciała) oraz skąpoobjawowa (trudna do rozpoznania, niespecyficzne objawy, które często nie są kojarzone z chorobą, tylko z innymi schorzeniami). Istnieje również odmiana utajona, u której z biegiem czasu istnieje prawdopodobieństwo przekształcenia się w którąś z podanych form.  

              Oprócz tradycyjnych objawów istnieją też te zupełnie nietypowe. Najbardziej znanym, pozajelitowym przejawem celiakii jest opryszczkowe zapalenie skóry. Cechuje się swędzącą wysypką, głównie na pośladkach, łokciach, okolicach kości krzyżowej oraz kolanach. U niektórych chorych oprócz zmian skórnych występują też problemy z przewodem pokarmowym. Obniżona gęstość mineralna kości (BMD) dotyka ok. 30-40% nieleczonych przypadków celiakii, zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Może odgrywać znaczącą rolę w rozwoju poważnych chorób kostnych. Szacuje się, że nawet 66% chorych na chorobę trzewną może mieć objawy w jamie ustnej. Mogą one nasilać uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, defekty szkliwa. Szczególnie narażone są dzieci w okresie wzrostu. Z kolei dorosłych, zwłaszcza w średnim wieku powinien zaniepokoić fakt objawów neurologicznych – może to być na przykład słaba koordynacja kończyn, problemy z mową, osłabienie odruchów lub padaczka. Około 7% nieleczonych pacjentów jest diagnozowanych na podstawie tych symptomów, które z biegiem czsu mogą pogłębiać się i rozwijać  np.głębokie stany depresyjne lub ataksję. W przypadku kobiet przejawem celiakii może okazać się problem z zajściem w ciążę. Co ważne, opóźniona pierwsza miesiączka może być również znakiem problemów z celiakią.  U pacjentek nierzadko obserwuje się skrócony okres rozrodczy, poronienia oraz przedwczesną menopauzę.

W przypadku nie podjęcia działań eliminujących niepokojących symptomów przewodu pokarmowego, pacjenci z niewykrytą celiakią dużo bardziej narażeni są na zachorowanie na m.in. chłoniaka jelita cienkiego, nowotwór gardła, przełyku, jelita cienkiego oraz schorzenia wątroby.  Z kolei problem niedoborów składników odżywczych (głównie żelaza), niedokrwistości może przyśpieszyć proces zachorowania na chłoniaka nieziarnicznego, a także hiposplenizm. W skrajnych przypadkach nieleczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci.

Jeżeli masz celiakię i przestrzegasz porad swojego lekarza i dietetyka, przyjmując właściwe leki i dbając o pełnowartościową dietę – nie powinieneś obawiać się wyżej wymienionych powikłań!

              W przypadku, gdy dopiero podejrzewamy występowanie celiakii, pierwszym krokiem jaki należy poczynić jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nie wykluczy naszych obaw, powinien wypisać skierowanie do gastroenterologa, który zleci badanie serologiczne krwi. Zazwyczaj określa się stężenie przeciwciał: przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA) oraz przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG). Coraz popularniejsze stają się również badania na przeciwciała przeciwko tzw. „nowej gliadynie” (GAF).

Piśmiennictwo:

K. Mustalahti (2006) „Unusual Manifestations of Celiac Disease”, Indian Journal of Pediatrics 2006

 

G. Konińska, A. Marczewska, M. Źródlak (red.) (2014) „Celiakia i dieta bezglutenowa”, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

K. Ścibor, L. Ostrowska-Nawarycz, Z. Kopański, I. Brukwicka, W. Uracz, Z. Maslyak, I. Sklyarov (2015) „Nietolerancja glutenu problemem zdrowotnym XXI wieku”, Journal of Clinical

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.