O komforcie życia dziecka na diecie bezglutenowej.

O komforcie życia dziecka na diecie bezglutenowej.

25.11.2018

Nietolerancja glutenu kojarzona jest głównie z dolegliwościami układu pokarmowego. Większość z nas w pierwszej kolejności wskaże objawy pokroju bólów brzucha czy wysypki. Nietolerancja jednak, pośrednio jak i bezpośrednio, może powodować również niedogodności natury psychicznej. Szczególnie podatne na nie są starsze dzieci oraz nastolatkowie w okresie dorastania, w których życiu zachodzą szybkie przemiany społeczne, pojawiają się nowe coraz większe wyzwania. Jak zatem zadbać o komfortowy rozwój najmłodszych celiaków? 

Według przeprowadzonych badań akceptacja celiakii stanowi problem dla większości dzieci i młodzieży będących na bezglutenowej diecie. Wyróżnić należy przedział wiekowy pomiędzy 12 a 17 rokiem życia, ta grupa charakteryzuje się bowiem szczególnie dużym narażeniem na zaburzenia związane z osobowością. Badani z tej grupy stosunkowo często czuli się odmienni na tle przyjaciół, nierzadko wykazywali się nasiloną zazdrością względem ich swobody dietetycznej. Zaobserwowano także często występujący szereg objawów o charakterze lękowym i depresyjnym od czasu rozpoznania celiakii. W otoczeniu rodzinnym problem ten występuje w dużo mniejszym nasileniu.  

Podsuwamy kilka wskazówek które moga pomóc skutecznie uczyć dziecko prowadzić zdrowy stylu życia na diecie bezglutenowej, a także efektywnie wspierać jego dobrobyt psychiczny:

     1. Należy konsekwentnie uczyć bezwzględnego przestrzegania diety bezglutenowej. Działania te powinny być systematyczne i zdecydowane lecz co nie mniej ważne - przyjacielskie, aby nie nasilać postaw antagonistycznych. Warto wspólnie z dzieckiem opracować system motywacyjny.

     2. Należy rzeczowo wyjaśniać przyczyny konieczności spożywania wyłącznie bezpiecznych potraw oraz skutki niewłaściwie prowadzonej diety  już od najmłodszych lat. W budowaniu właściwej postawy pomaga zbudowanie w dziecku poczucia odpowiedzialności, na przykład poprzez wspólne uczenie się i przygotowywanie posiłków.

     3. Nigdy nie wolno negować smaku produktów bezglutenowych, budowąc poczucia, że jest ono mniej smaczne lub wartościowe od konwencjonalnego. Poszukuj za to nowych fajnych smaków i zachwycaj się nowościami.

     4. Informuj odpowiednio wcześniej gości (a także gospodarzy) o nietolerancji dziecka. Bądź prawdziwym przyjacielem, który słucha i służy pomocą w każdej chwili.

     5. Pamiętaj, że nadopiekuńczość w tej sytuacji nie pomaga, a wręcz przeszkadza! Nie ograniczaj dziecku życia towarzyskiego i nie traktuj go z nadmierną troską. Dostarcz mu wiedzy i narzędzi do tego, by w gronie rówieśników odżywiało się smacznie i bezpiecznie.

Życie z nietolerancją może być uciążliwym czasem dla najmłodszych, ale również dla rodziców. Jeżeli dany problem Twojej pociechy spędza ci sen z powiek i czujesz, że potrzebujesz wsparcia – nie zwlekaj. Warto zaczerpnąć rady specjalistów, pobliska poradnia z pewnością pomoże Tobie.

 

Piśmiennictwo:
M. Cinquetti, C. Trabucchi, N. Menegazzi, A. Comucci, F. Bressan, G. Zoppi (1999) „Psychological problems connected to the dietary restrictions in the adolescent with coeliac disease”, dostępny na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11293149

L. Mazzone, L. Reale, M. Spin, M. Guarnera, E. Lionetti, S. Martorana, D. Mazzone (2011) „Compliant gluten-free children with celiac disease: an evaluation of psychological distress”, BMC Pediatrics

 

G. Konińska, A. Marczewska, M. Źródlak (red.) (2014) „Celiakia i dieta bezglutenowa”, Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.