Hydroksypropylometyloceluloza - grozi jedynie połamaniem języka ;)

Hydroksypropylometyloceluloza - grozi jedynie połamaniem języka ;)

26.01.2019

Hydroksypropylometyloceluloza zwana inaczej hypromelozą, oznaczana jest symbolem E464. Pomimo mało przyjaznej nazwy, absolutnie nie ma się czego bać!

 

Dodatek hypromelozy nadaje bezglutenowemu pieczywu odpowiednią spoistość i elastyczność, których brak jest największą bolączką w wypiekach pozbawionych glutenu. Jest jedną z frakcji błonnika, nie ulega trawieniu ani wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Jest uznawana za substancję w pełni bezpieczną, dlatego też nie ustalono maksymalnej dawki dopuszczalnej do spożycia w ciągu doby. Hypromeloza klasyfikowana jest jako emulgator, substancja stabilizująca i zagęszczająca. Dzięki jej zastosowaniu w mieszankach piekarniczych, wypiekane chleby nie kruszą się i sa odpowiednio wilgotne.

 

Chemicznie, hydroksypropylometyloceluloza jest pochodną celulozy, czyli materiału budującego ściany komórkowe licznych roślin. Z racji swoich właściwości często możemy ją znaleźć między innymi w sosach, zupach instant, jogurtach czy deserach mlecznych. W przemyśle farmaceutycznym używana jest również jako zamiennik żelatyny w produkcji kapsułek, a ponieważ jest surowcem w pełni roślinnym może być spożywana przez wegetarian i wegan. Stosuje się ją także w produkcji kosmetyków oraz farmacji.

 

A efekty uboczne? Jedząc kilka dużych kromek pieczywa zawierającego hypromelozy dziennie zupełnie nie ma się czego obawiać. Przy nierozsądnie wysokim spożyciu, substancja może ulegać fermentacji w jelicie grubym, powodować zaparcia lub biegunkę.

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.