Dlaczego warto jeść amarantus?

Dlaczego warto jeść amarantus?

19.11.2018

Amarantus (szarłat) – prawdziwy król Ameryki Południowej. Jedna z najstarszych roślin uprawnych świata. Uwielbiany przez Azteków, Majów oraz Inków. Stał się podstawą żywienia wielu nacji. Docenia się go za ciekawy smak jak i niezwykłe właściwości odżywcze, a także zdrowotne. Dlaczego więc warto sięgać po „zboże XXI wieku”?

 

Podstawową korzyścią płynącą z zastosowania rośliny jest jego wysoka wartość odżywcza. Nasiona bogate są w białko, mają wyższą wartością biologiczną od białka mleka, które w żywieniowym świecie obok jaja uznawane jest za „wzorcowe” (zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne w ilościach i proporcjach optymalnych dla potrzeb organizmu). W amarantusie zawarty jest skwalen, triterpen (węglowodór nienasycony) znany z właściwości antyoksydacyjnych, hamujących starzenie się komórek, mający działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.


W przeciwieństwie do tradycyjnych zbóż, szarłat stanowi doskonałą alternatywę dla produktów zawierających gluten. Posiada wiele biopierwiastków (m.in. magnez, kobalt, wapń, potas oraz fosfor), a także przeciwutleniaczy. Zawartość żelaza jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku roślin strączkowych, nasion pszenicy, mięsa, czy też szpinaku. Nasiona i liście szarłatu okazują się być bogatym źródłem witamin, fosforu oraz wapnia. Warto wspomnieć o błonniku ułatwiającym przemianę materii. Nasiona z szarłatu wykorzystywane są jako dodatek do produktów w diecie osób z objawami anemii. 

 

Amarantus znajdzie zastosowanie w każdej kuchni i przypadnie do gustu wielu smakoszom. W postaci mąki, przedłuży okres świeżości potraw, poprawi jakość wyrobów, a także wzbogaci ich smak i wartość odżywczą. Poprawia konsytencję wypieków i naleśników nadając im mięsistosći. Warto podkreślić jego walory smakowe - charakteryzuje się specyficznym, orzechowym posmakiem. Przyda się jako składnik chleba, bułek, naleśników, makaronów, ciast, a nawet zup.

 

Piśmiennictwo:
A. Kaźmierczak, I. Bolesławska, J. Przysławski (2011) „Szarłat – jego wykorzystanie w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób cywilizacyjnych”, Nowiny Lekarskie 2011

S. Bielski i B. Szwejkowska (2014) „Wartość prozdrowotna nasion szarłatu (Amaranthus cruentus L.)”, Postępy Fitoterapii 4/2012

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.