Czy produkty bezglutenowe mogą mieć negatywny wpływ na zbilansowanie diety?

Czy produkty bezglutenowe mogą mieć negatywny wpływ na zbilansowanie diety?

30.09.2018

Jakie pułapki czyhają na osoby wykluczające gluten ze swojego jadłospisu i jak sobie z nimi poradzić? Zmiana diety tradycyjnej na bezglutenową jest pewnym wyzwaniem i z początku może nieco przerażać.

 Problemem jest nie tylko fakt, iż musimy zrezygnować z powszechnie lubianych produktów. Warto pamiętać, że eliminując z diety zboża zawierające gluten narażamy się na niedobory istotnych dla organizmu składników odżywczych. Jak pokazują badania, diety bezglutenowe często bywają niedoborowe w witaminy z grupy B oraz witaminę D. Nie dostarczają także wystarczającej ilości błonnika oraz składników mineralnych. Analiza diet młodych kobiet z celiakią wykazała, że dostarczają one tylko 82% zalecanej dziennej porcji magnezu, podaż żelaza pokrywa 45%, a potasu niespełna 83% RDA.

Okazuje się też, że osoby eliminujące z diety gluten często dostarczają wraz z pożywieniem zbyt duże ilości sacharozy. Średnio stanowi ona ok. 15% dziennej podaży energii, podczas gdy zalecenia mówią o ograniczeniu podaży tego składnika do 10%. Jednocześnie przekroczone zostają zalecenia odnośnie podaży tłuszczu, który powinien stanowić poniżej 30% wartości energetycznej diety, w przypadku badanych osób było to średnio 34%. Zbyt wysokie spożycie sacharozy, jak i tłuszczu wynika najczęściej z dużego udziału produktów wysoko przetworzonych w diecie.

Aby zapobiec niedoborom wspomnianych składników na diecie GF, powinniśmy bazować na nieprzetworzonych, naturalnie bezglutenowych produktach. Oferta gotowych do spożycia produktów z „przekreślonym kłosem” dostępnych w sklepach jest coraz szersza. Niestety, często jedynymi ich zaletami są brak glutenu i duża oszczędność czasu. Wartość odżywcza oraz smak pozostawiają sporo do życzenia. Dodatkowo zwykle jest to żywność dużo droższa od jej glutenowych odpowiedników.

Wybieraj naturalnie bezglutenowe zboża, uwzględnij w swojej diecie mięso oraz produkty mleczne i nie zapominaj o spożywaniu warzyw i owoców. Wystarczy kilka dni by nauczyć się uniwersalnych przepisów bezglutenowych, nabyć umiejętności sprawnego posługiwania się mąkami GF w kuchni, a po kilkunastu dniach praktyki przygotowanie własnego chleba czy placków będzie zajmować mniej niż wycieczka do sklepu po gotowe, mało korzystne zdrowotnie odpowiedniki!

Bardzo ważne: unikaj monotonii! Zboża bez glutenu to nie tylko ryż i kukurydza. Pseudo zboża takie jak amarantus czy komosa ryżowa dostarczają odpowiednio 248 i 197 mg magnezu w 100g. Zalecane dzienne spożycie (RDA) dla kobiet powyżej 19 roku życia wynosi od 310-320 mg, w przypadku mężczyzn w tym samym wieku jest to 400-420mg. Cechują się relatywnie wysoką zawartością żelaza. Amarantus dostarcza 7,61 mg Fe/100g, stanowi to 76% RDA dla mężczyzn i 42% dla kobiet w wieku od 19-50 lat z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik mineralny.  Zarówno amarantus jak i komosa dostarczają 2 razy więcej błonnika niż pszenica i ryż.

 Firma Grano przygotowała szeroką ofertę bezglutenowych mąk znajdziemy w niej nie tylko wyżej wymienione amarantus i komosę, ale także mąkę gryczaną, jaglaną i ryżową. Możemy również wprowadzić do naszej kuchni mąkę z pestek dyni, słonecznika i siemienia lnianego. Wybór jest naprawdę ogromny, dzięki czemu dieta bezglutenowa może być urozmaicona i smaczna, a jednocześnie bogata w witaminy, składniki mineralne i błonnik.

 

 

Piśmiennictwo:
Giorgia Vici, Luca Belli, Massimiliano Biondi, Valeria Polzonetti, „Gluten free diet and nutrient deficiencies: A review.”, Clin Nutr. 2016 Dec;35(6):1236-1241. doi: 10.1016/j.clnu.2016.05.002. Epub 2016 May 7

 

 

Joanna Myszkowska-Ryciak, Justyna Szymańska, Anna Harton, Danuta Gajewska, „Evidence of high fat and sugar intake, and low fi bre and selected minerals intake in adult female coeliac patients”, Journal of Pre-Clinical and Clinical Research, 2010, Vol 4, No 2, 112-115

Ewelina Swora, Hanna Stankowiak-Kulpa, Maciej Mazur, „Dieta bezglutenowa w chorobie trzewnej”, Nowiny Lekarskie 2009, 78, 5–6, 324–329

Maria Teresa Bardella Clara Fredella Luigia Prampolini Nicoletta MolteniAnna Maria Giunta Paolo A Bianchi, „Body composition and dietary intakes in adult celiac disease patients consuming a strict gluten-free diet”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 72, Issue 4, 1 October 2000, Pages 937–939

 

 

Thompson T1, Dennis M, Higgins LA, Lee AR, Sharrett MK. , „Gluten-free diet survey: are Americans with coeliac disease consuming recommended amounts of fibre, iron, calcium and grain foods?”, J Hum Nutr Diet. 2005 Jun;18(3):163-9.

 

 

https://ndb.nal.usda.gov

 

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.