Czy dieta bezglutenowa musi być droga?

Czy dieta bezglutenowa musi być droga?

14.12.2018

Jednym z najczęściej deklarowanych problemów ze stosowaniem diety bezglutenowej jest wysoka cena żywności specjalnej, deklarowana w ubiegłym roku przez 82% osób spośród grupy 1200 osób. Czy dieta GF rzeczywiście musi być droższa od konwencjonalnej?

Temat jest na tyle istotny, że został poruszony przez naukowców katedry Dietetyki SGGW w Warszawie. Przeprowadzili oni badania oceniające zawartość wybranych składników pokarmowych oraz koszty stosowania diety bezglutenowej uwzględniającej zarówno produkty naturalnie nie zawierające glutenu jak i środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Wyniki zostały zestawione z wartością odżywczą oraz kosztem stosowania zwyczajowej diety.

Przeanalizowano całodzienną rację pokarmową dostarczającą 2000 kcal zarówno w jednym, jak i drugim modelu żywieniowym. Koszt diety bezglutenowej okazał się o 30% wyższy, jednocześnie dieta GF dostarczała mniejszej ilości białka, cynku, żelaza oraz magnezu, witaminy B1 i błonnika pokarmowegoQ Jakie produkty decydowały i tej różnicy? Jednym z przykładów są herbatniki, które w wersji bezglutenowej były ponad 7-krotnie droższe od tradycyjnych.  Podobna różnica różnica cenowa wystąpiła w przypadku krakersów. Bezglutenowy gotowy chleb to koszt ponad 4,5 raza wyższy niż w przypadku zakupu tradycyjnego pieczywa.

Na te problemy jest przystępne remedium: aby dieta była zbilansowana we wszystkie składniki odżywcze i jednocześnie dużo mniej obciążająca dla domowego budżetu warto piec i gotować samemu. Wystarczy odrobina determinacji by stworzyć taki zdrowy i oszczędny nawyk, który zaskakująco łatwo wchodzi w codzienny zwyczaj :) Warto także bazować na sezonowych produktach, uwzględnić w jadłospisie bulwy, rośliny strączkowe oraz naturalnie bezglutenowe zboża i kasze.

Szeroki asortyment mąk bezglutenowych oferuje firma Grano. Jej produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i są w pełni bezpieczne dla celiaków, możemy na ich bazie łątwo przygotować, pyszne i pełnowartościowe posiłki. W ofercie firmy znajdziemy również gotowe do wypieku  pieczywa mieszanki, dzięki którym w prosty sposób przygotujemy bogaty w błonnik i składniki mineralne chleb. Asortyment produktów Grano cechuje wysoka jakość, która w tym przypadku idzie w parze z przystępną ceną i wysoką wartością odżywczą, dlatego warto zapoznać się z ofertą sklepu internetowego dostepnego pod adresem  http://www.grano.pl/.

 

Limanowska P, Kubiak J., Napieraj K., Różańska D., “Ocena wybranych aspektów życia codziennego i czynników determinujących przestrzeganie diety bezglutenowej u osób chorych z celiakią”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 4, 356–359

Myszkowska Ryciak M., Harton A., Gajewska D., “Analiza wartości odżywczej i kosztów diety bezglutenowej w porównaniu do standardowej racji pokarmowej”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 312–316

 

 

 

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.