Czy dieta bezglutenowa może sprzyjać wystąpieniu cukrzycy?

Czy dieta bezglutenowa może sprzyjać wystąpieniu cukrzycy?

01.02.2019

W marcu 2017 roku świat obiegła informacja o tym, że dieta bezglutenowa powoduję cukrzycę. Rozpisywały się na ten temat niemal wszystkie czasopisma i portale internetowe. Wszystko to za sprawą wyników badania zaprezentowanego na konferencji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Przez 30 lat obserwowano dietę niemal 200 tysięcy osób, by przeanalizować związek występujący pomiędzy eliminacją glutenu z diety, a występowaniem cukrzycy typu drugiego. Czy naprawdę istnieje taka korelacja?


Otóż okazało się, że wyższy udział glutenu w diecie powiązany był z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy (osoby z grupy o najwyższym spożyciu glutenu miały o 13 % mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju choroby w porównaniu do osób spożywających najmniej glutenu). Jednak media, bombardujące nas zewsząd tą informacją dziwnym trafem nie raczyły wspomnieć, że ograniczenie glutenu wiązało się u osób badanych także ze zmniejszoną podażą błonnika oraz innych prozdrowotnych składników żywności. Tymczasem ponad 10 letnie badania prowadzone przez EPIC nie pozostawiają wątpliwości, wyższe spożycie włókna pokarmowego obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę insulinoniezależną.

 

Jak to się dzieje? Otóż błonnik obniża poposiłkową glikemię poprzez spowalnianie tempa opróżniania żołądka oraz procesu trawienia, a co za tym idzie również wchłaniania. Jest także czynnikiem stymulującym wydzielanie inkretyn, które oddziaływują na komórki B wysp trzustkowych wydzielających insulinę.

 

Tak więc to nie gluten bezpośrednio powoduje większe ryzyko zaburzeń gospodarki węglowodanowej, a niedobory jakie mogą wynikać z eliminacji zboż bezglutenowych oraz bazowania na wysokoprzetworzonych produktach.

 

Należy pamiętać, by wybierając żywność zwracać uwagę nie tylko na posiadanie licencji przekreślonego kłosa, ale także na jej skład oraz zawartość błonnika. Niestety zarówno bezglutenowe chleby jak i produkty instant, które możemy łatwo i szybko przygotować do spożycia bardzo często bazują na skrobiach, nie dostarczając tym samym witamin, składników mineralnych czy wspomnianego wcześniej włókna pokarmowego. Dlatego tak ważne jest, by bazować na żywności jak najmniej przetworzonej, naturalnie niezawierających glutenu zbożach i pseudozbożach oraz uwzględnić w diecie warzywa i owoce, będące bogactwem zarówno witamin jak i składników mineralnych.

 

 Nie znaczy to, że wszystko od początku do końca musimy przygotowywać sami, są firmy oferujące produkty z świetnym, wartościowym składem takie jak np. chleb razowy bezglutenowy firmy Grano przeznaczony do samodzielnego wypieku. Wykonanie jest dziecinnie proste, a w efekcie uzyskujemy pełnowartościowe pieczywo dostarczające zarówno błonnika, jak i polifenoli, które również odgrywają rolę w profilaktyce zaburzeń gospodarki cukrowej.

 

Piśmiennictwo:

http://newsroom.heart.org/news/low-gluten-diets-may-be-associated-with-higher-risk-of-type-2-diabetes 

A. Kuijsten, Consortium Dietary fibre and incidence of type 2 diabetes in eight European countries: the EPIC-InterAct Study and a meta-analysis of prospective studies.Diabetologia. 2015 May 29 

 

Thompson T1, Dennis M, Higgins LA, Lee AR, Sharrett MK. , „Gluten-free diet survey: are Americans with coeliac disease consuming recommended amounts of fibre, iron, calcium and grain foods?”, J Hum Nutr Diet. 2005 Jun;18(3):163-9.

Maria Teresa Bardella Clara Fredella Luigia Prampolini Nicoletta MolteniAnna Maria Giunta Paolo A Bianchi, „Body composition and dietary intakes in adult celiac disease patients consuming a strict gluten-free diet”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 72, Issue 4, 1 October 2000, Pages 937–939

Giorgia Vici, Luca Belli, Massimiliano Biondi, Valeria Polzonetti, „Gluten free diet and nutrient deficiencies: A review.”, Clin Nutr. 2016 Dec;35(6):1236-1241. doi: 10.1016/j.clnu.2016.05.002. Epub 2016 May 7

·Geng Zong, Benjamin Lebwohl, Frank B. Hu, Laura Sampson, Lauren W. Dougherty, Walter C. Willett, Andrew T.Chan, Qi Sun, Gluten intake and risk of type 2 diabetes in three large prospective cohort studies of US men and women, Diabetologia,October 2018, Volume 61, Issue 10, pp 2164–2173

 

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.