Chleb promnicki - zdrowy, pyszny i pełen nasion.

Chleb promnicki - zdrowy, pyszny i pełen nasion.

22.01.2019

Unikasz chleba bezglutenowego z uwagi na nieatrakcyjny smak, ale również jego niską wartość odżywczą? Obawiasz się, że Twoja dieta może powodować niedobory?

A co jeśli możesz jeść pyszne, bogate w witaminy i składniki mineralne pieczywo, a wszystko to przy minimalnym nakładzie pracy? Zespół technologów firmy Grano opracował recepturę mieszanki bezglutenowej do samodzielnego wypieku chleba promnickiego z ziarnami. 8 kroków i 3 składniki dodatkowe które znajdziemy w kazdej kuchni, tylko tyle wystarczy zrobić by własnoręcznie przygotować smaczny, bezpieczny dla celiaków chleb. W składzie znajdziemy między innymi siemię lniane, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, pestki dyni oraz słonecznika, obniżające indeks glikemiczny, i dostarczają witaminy E, zwanej witaminą młodości, a także wspierające układ nerwowy witaminy z grupy B. Zastosowano również bogatą w białko mąkę gryczaną, mąkę z wiesiołka i mieloną łuskę babki płesznik, dzięki czemu łączna zawartość błonnika wynosi w chlebie 11,6g/100g, a białka 14,6g/100g. Chleb promnicki z ziarnami to doskonała odmiana dla osób, którym znudziło się już miękkie, zazwyczaj przypominające tekturę pieczywo bezglutenowe oferowane sklepach. Dzięki zastosowaniu kilku rodzajów mąk oraz dodatków w postaci pestek pieczywo bardzo dużo zyskuje na wartości odżywczej i smaku.

Nie żebyśmy się chwalili… ale niejednokrotnie słyszeliśmy od konsumentów, że to najlepszy chleb z mieszanki jaki jedli :)

 

A.Ceglińska, M. Darmetko, T. Haber, J. Jankowska, P. Karpiński, M. Obiedziński, R. Tarasiewicz (2017) „Charakterystyka wybranych surowców roślinnych i możliwości ich wykorzystania jako dodatków do ciast chlebowych”, Postępy techniki przetwórstwa spożywczego 1/2017

Gambuś H., “ Nasiona lnu Oleistego (linum usitatissimumL) jako źródło składników odżywczych w chlebie bezglutenowym, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakośc, 2005, 4 (45) Supl., 61 – 74

 

 

Skontaktuj się z nami

GRANO
Niedźwiady 59A
62-800 Kalisz
woj. Wielkopolskie

tel. 692 343 056
tel. +48 62 764 29 21
biuro@grano.pl

Dołącz do nas!

Formularz kontaktowy

* pole obowiązkowe
** przynajmniej jedno pole musi być wypełnione

Produkty marki GRANO ze znaczkiem „przekreślonego kłosa” są kontrolowane i rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – członka europejskiej organizacji AOECS (Association of European Coeliac Societies). Dowiedz się więcej na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Designed by myślisz&masz. Developed by IQHouse.